جمعه 30 فروردين 1398 Friday 19 April 2019

هر روز در کوچه پس کوچه هاي خاکي  خاني آباد با همسالانش دست و پنجه نرم مي کند و فکر ميکند(خدايا يعني مي شه منم يه روز کنار تختي بياستم ،يا مثل او پهلوون بشم) هرگز ياد و خاطره آقا تختي از ذهن بچه هاي اين محله پاک نمي شود و هر روز و هر روز بزرگي ها و بزرگواريهاي او را درذهن مرور مي کنند و خود را درجايگاه او مي بينند.
M%20momeni5

چشمش به تابلوي زور خانه گردان مي افتد و جرقه اي از اميد در قلبش روشن مي شود. بانام خدا وارد زورخانه مي شود،زورخانه اي که تختي ها ،زندي ها و... را در خود پرورش داده است.
سال 1336 بود که مهدي سيزده ساله ورزش باستاني و کشتي را زير نظر نامداري چون احمد حسين پهلوان آغاز کرد، پس از دو سال به باشگاه پولاد کوچ کرد و از محضر بزرگاني چون حسين رضي خان و حاج عبد الحسين فعلي سود برد و سپس در باشگاه راه آهن و جعفري از اساتيدي چون حسين عرب ، محمد علي خجسته پور و پرويز سيروس پور فنون پهلواني و رزم را آموخت و قهرمان اميد هاي کشور و کارگران شد و در سن بيست و پنج سالگي به دليل شکستگي ترقوه ورزش قهرماني را وداع گفت.M%20momeni7
از سال1355به عنوان مربي در باشگاه کيان در کنار منصور اينانلو به مدت 12 سال به خدمت مشغول شد و سپس در باشگاه بهرام(زور خانه حسن نجفي )به مدت 8سال، هر دو رشته کشتي آزاد و پهلواني را تدريس نمود. وي دو سالي را در باشگاه سجاديه به تدريس کشتي پهلواني پرداخت و در حال حاضر در باشگاه شهيد فهميده (جعفري)به آموزش فنون پهلواني مشغول است.
مهدي خان مومني در عرصه مربي گري کشتي پهلواني يکي از نوادر و نوابغ ميهن عزيزمان محسوب مي شود که در طي 26 دوره مسابقات کشتي پهلواني در رده هاي سني مختلف رکوردي بي نظير به ثبت رسانده و 22 مرتبه تيم ايران را به عنوان قهرماني رسانده است.
ايشان دو بار به عنوان مربي تيم ايران را در مسابقات جهاني 1372 و بازي هاي آسيايي 1385 هدايت نموده است.
از نامدارترين شاگردان وي مي توان از مجيد انصاري (صاحب بازو بند پهلواني) محمد رضا توپچي (صاحب دو بازوبند پهلواني) اکبر فلاح (پهلوان وزن 70 کيلوگرم) آرش مرداني (صاحب بازوبند پهلواني در سال جاري) و... نام برد.
يکي از خاطرات آقا مهدي فينال کشتي پهلواني بين عليرضا سليماني و محمدرضا توپچي است که آقا مهدي به محمدرضا پيشنهاد مي کند که با عليرضا سليماني کشتي نگيرد که قبول مي کند،اما نزديک مسابقه با کسب اجازه از آقا مهدي به مصاف با وي ميرود که نتيجه آن ديدار به يادماندني به نفع سليماني مي شود و او براي ششمين بار صاحب بازوبند پهلواني مي شود و عنوان پهلوان باشي را کسب مي کند و با يک چرخ تيز از صحنه کشتي خداحافظي مي کند.
مهدي خان مومني آقا تختي را الگوي کشتي گيران مي داند.
بهترين شاگردش را محمدرضا توپچي معرفي مي کند.
اکبر فلاح را به عنوان فني ترين آزادکار  ايران مي شناسد.
عليرضا سليماني را به عنوان برترين باستاني کار و قهرمان کشتي پهلواني مي داند.
آقا مهدي مي گويد:«دست کساني را که پهلوان تحويل جامعه مي دهند را مي بوسم.»
چرا که کلاس پهلواني با قهرماني بسيار متفاوت است.
ودر آخر:
«اگرچندين بار ديگر متولد شوم بازهم  کشتي پهلوانی را انتخاب مي کنم .
 هميشه عاشق کشتي پهلواني هستم.
ايشان در حال حاضر در سن 65 سالگي صاحب دو پسر و يک دختر و دو نوه هستند،که سعيد و بابک مومني هر دو در رشته کشتي فعاليت مي کنند و بابک عنواني نظير قهرماني آموزشگاه هاي تهران و قهرماني جودو کشور را در کارنامه افتخارات خود به ثبت رسانده است.
آقا مهدي گوهر کمياب کشتي پهلواني است.گوهري که تمام بهاي خود را وقف کشتي پهلواني ايران زمين کرده و پس از سالها کشتي پهلواني را با گوهر تجربياتش درخشان نموده و کمتر کسي قدر اين گوهر گرانبها را مي داند.

سايت کهن بوم ضمن تشکر و قدرداني از زحمات صادقانه و بي رياي اين استاد زبردست کشتي پهلواني،آرزوي پايداري و موفقيت اين مربي بزرگ را دارد ونام مهدي مومني هميشه با افتخاري ماندگاردر کشتي ايران مي درخشد.


M%20momeni2
سال1346 زورخانه یداله خان
سهراب صادق پور-مهدی مومنی-جهانگیرعبدالباقر-علی نوری


M%20momeni10
مسابقات پهلوانی کشور در کنار عباس جدیدی

M%20momeni3
مسابقات پهلوانی مشهد
علی عرب-محمد خادم-مهدی مومنی-یقوبعلی شورورزی-احمد وفادار

M%20momeni4
مسابقات پهلوانی سال 1367 اصفهان
اکبر فلاح نفراول وزن70کیلوگرم

M%20momeni8

فینال مسابقات پهلوانی سال1369
بین علیرضا سلیمانی و محمدرضا توپچی


M%20momeni9

پیروزی ایوب بنی نصرت و کسب بازوبند پهلوانی در مسابقات تبریز

ورود کاربران