جمعه 23 آذر 1397 Friday 14 December 2018

Alihajiloo1 سرداران بی مدال- علی حاجیلو دارنده مدال نقره آسیایی 1970 بانکوک

 

اگر مرحوم نبی سروری در بهار 1349 در تمربن، ملاحظۀ علی حاجیلوی نو رسیدۀ تازۀ وارد به اردوی تیم ملی را کرده بود و کتف اورا با فن اصیل ایرانی" سگک کلاته" که راه فرار هم ندارد، در نیاورده بود الان افتخارات علی حاجیلو فقط یک مدال نقره از بازیهای آسیایی 1970 بانکوک و چهار سال عضویت در صحنۀ های بازیهای المپیک و جهانی نبود! اما مرحوم سروری خواسته یا نا خواسته چنان بلائی بر سر حاجیلو آورد که هموارۀ در صحنۀ المپیک و جهانی از ترس آن که کتفش بیرون نزند، با احتیاط کشتی گرفت. به همین سبب لااقل یک مدال از مسابقات جهانی 1970 ادمونتون، 1971 صوفیا، المپیک 1972 مونیخ و 1973 تهران به دست بیاورد و به ناحق ترسو هم قلمداد شد!

درحالی که آنقدر این دلاور اردبیلی زوردار و گردن کلفت بود که 4 سال بلا انتقطاع عضو تیم ملی در مسابقات جهانی و المپیک بود و هیچیک از حریفان داخلی نتوانستند سد راه او شوند.

 

شروع کشتی:
حدود هشت سال سن داشت که مادرش در گذشت. پدرش معمار و کشاورز بود. بعد از این اتفاق بهمراه شش برادر دیگرش از اردبیل به تهران مهاجرت می کند. هفت سال بعد پایش به باشگاه تازۀ تأسیس ایران که توسط اصغر چنگیزی ادارۀ می شد، بازشد. خیلی زود با الفبای کشتی آشنا شد تا جائیکه حریفی برای مبارزۀ نداشت؛ بعد از مدتی به باشگاه جعفری سابق (شهید فهمیده) رفت که زیر نظر پرویز سیروس پور و دو نفر دیگر به تمرین پرداخت.

اولین مسابقۀ
اولین بار در یک دورۀ مسابقۀ تشویقی که در باشگاه جعفری با حضور چندین باشگاه برگزار شد که تمامی حریفانش را شکست داد. تا قبل ورود به تیم ملی چندین دورۀ قهرمان مسابقات کارگری شد.

 

ورود به تیم ملی:
چند ماه قبل از مسابقات جهانی 1970 ادمونتون، برای دوبندۀ وزن 82 کیلو، باید مسابقۀ انتخابی با حسین تهامی نایب قهرمان جهانی 1966 تولیدو برگزار می کرد. یکباربا تهامی نتبجۀ را واگذار کرده بود اما این پیروزی مورد قبول کادر فنی واقع نشد. برای مرتبۀ دوم پیکاری بین این دو در سالن جهانبخت توفیق برگزار شد که حاجیلو با اختلاف چند امتیاز برندۀ این کشتی شد و رهپسار کارزار جهانی شد.

 

جهانی ادمونتون 1970
به دلیل سنگینی مسابقات و ترس از بیرون زدن کتفش با احتیاط کشتی گرفت و با یک پیروزی و یک شکست در وزن 82 کیلو از گردونۀ رقابتها خارج رفت. در همین وزن یوری شاهمرادوف روس قهرمان شد.

 

بازیهای آسیایی 1970 بانکوک
پنج ماه بعد از رقابتهای جهانی، وی در وزن 82 کیلو دوبندۀ تیم ایران در این رقابتها بر تن پوشید. وی با شکست دادن کشتی گیران پاکستانی و هندوستانی در برابر تاسو ساساکی ژاپنی کشتی واگذار کرد. این ژاپنی همان کشتی گیری بود که در دورۀ قبلی این بازیهای با شکست دادن محمود معزی پور روی سکوی قهرمانی وزن 87 کیلو جای گرفت، ساساکی در سه دورۀ المپیک 1972،1968، 1964 به مقام پنجم دست یافتۀ بود و جهانی 1967 به مدال برنز و جهانی 1970 به مدال نقره دست یافتۀ بود.

 

جهانی 1971 صوفیا
حاجیلویی مصمم شدۀ بود به هر قیمتی نتیجۀ گذشتۀ خود در ادمونتون جبران کند و مدال بگیرد به همین سبب بعد از دو پیروزی مقابل کشتی گیران ترک و چکسلواکی و یک تساوی در گام چهارم به مصاف لوان تدیاشویلی گمنام آن زمان قرار گرفت. در حالی یک دو امتیاز از لوان جلو بود ناگهان کتفش بیرون زد و به بیمارستان راهی شد. تدیاشویلی سالها بعد صاحب مدال (طلای المپیک 1976 و 1972، طلای جهانی 1975، 1974، 1973، 1971 و نقره جهانی 1978 ) شد.

 

المپیک 1972 مونیخ
تیم کشتی اعزامی به مونیخ در یک شرایط نامساعد و بحرانی اعزام شد.چند روز قبل از اعزام مسائلی در اردو رخ داد که باعث تعضیف روحیۀ کشتی گیران شد. چون با آمدن تیمسار حجت رئیس وقت سازمان تربیت بدنی به اردوی تیم ملی تمامی کشتی گیران را به خط کرد و به چند کشتی گیر پیلۀ کرد که در نهایت با عبدالله موحد کاپیتان تیم درگیری لفظی پیدا کرد. سرانجام با مداخلۀ دربار این قضیۀ خاتمۀ یافت و کشتی گیران با همان روحیۀ ضعیف به المپیک رفتند که حاصل ان شکست های مترقبۀ شد. حاجیلو در وزن 82 کیلو کارنامه خوبی نداشت و با یک مساوی، یک برد و یک باخت، خیلی زود حذف شد.

 

آخرین میدان
آخرین حضور علی حاجیلو در صحنۀ های بین المللی جهانی 1973 تهران بود، به گونه ای خیلی آماده نبود و با یک پیروزی و یک شکست از دور رقابتها کنار رفت، هرچند بعد از سه یا چهار سال استراحت اجباری، دوبارۀ حال هوای کشتی به سر داشت، ابتدا سال 1357 قهرمان مسابقۀ پهلوانی در وزن 100 کیو در تهران شد، سپس به اردوی جام آریامهر دعوت شد، اما چند ماه قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اعتصاب کشتی گیران مانع برگزاری این تورنمنت شدند.

 

AliHajiloo

 

پ.ن: تصویر فوق مربوط به بازیهای آسیایی 1970 بانکوک تایلند می باشد. به ترتیب ایستاده از چپ به راست: پرویز سیروس پور، ابراهیم جوادی (طلا)، عبدالله موحد (طلا)، شمش الدین سیدعباسی (طلا)، محمد قربانی (طلا)، ناصرنصیری (حذف)، مهدی یعقوبی
نشسته از چپ به راست: داریوش ذاکری (طلا)، ابوالفضل انوری (برنز)، اسکندر فیلابی (طلا)، علی حاجیلو (نقره)، محمد فرهنگ دوست (نقره) 

 

یونس همیالی (کارشناس کشتی)

 

ورود کاربران