يكشنبه 3 شهريور 1398 Sunday 25 August 2019

منصور مهدیزاده

دارنده 3 مدال طلاي جهان و يك برنز جهان و يك طلاي بازيهاي آسيائي در كشMehdizadeh0تي آزاد.

 تولد 1317 تهران بخش 4 بزرگ شده خيابان اميريه قلعه وزير.
 تحصيلات خود را در رشته رياضي در دبيرستان حكيم نظامي به پايان رسانيد و سپس وارد دانشگاه پليس شد و با درجه سرهنگي شهرباني به افتخار بازنشستگي نايل شد.
 داراي ليسانس حقوق، متاهل، صاحب 2 فرزند: دختر فوق ليسانس آزمايشگاهي ، پسر به نام رضا دكتراي حقوق سياسي.
مدت 12 سال عضويت تيم ملي كشتي آزاد ايران و (كاپيتان تيم ملي بعد از جهان پهلوان تختي ) . شركت در سه دوره بازيهاي المپيك 1960 رم ، 1964 توكيو ، 1968 مكزيكوسيتي.
 به اعتقاد مفسرين ورزشي ايران و جهان او بدشانس ترين قهرمان المپيك لقب گرفته، در بازيهاي المپيك 1964 توكيو دارندگان مدالهاي طلا و نقره المپيك را شكست داد و با نفر سوم مساوي شد و خود به مقام چهارم المپيك رسيد.
قوي ترين كشتي گير جهان لقب گرفته.
شركت در 4 دوره مسابقات جهاني 1961 يوكوهاما(ژاپن )، 1962توليدو( امريكا)، 1965منچستر(انگلستان) بدريافت 3 مدال طلاي جهان و سال  1963 صوفيه ( بلغارستان ) بدون باخت مدال برنز گرفت. مهدي زاده مدال طلاي المپيك آسيايي سال 1966 با نكوك تايلند را در وزن هفتم دارا مي باشد.
ضمناً مهدي زاده صاحب چندين مدال طلاي ارتشهاي جهان و كاپ معتبري بين المللي ميباشد، او در سالهاي 1342 الي 1345 پهلوان كشور بوده و صاحب بازوبند پهلواني كشور مي باشد.
نام منصور مهدي زاده در كشتي ايران به دلايل فراوان فراموش نشدني است.در بازيهاي المپيك 1960 رم، اولين حضور مهم او در تيم ملي كشتي ايران در وزن ششم بود او در دور نخست رو در روي رقيبي  از كشور نيوزيلند با نام ( توماس ) قرار گرفت همه قهرمانان تيم ملي و سرپرستان از خوش اقبالي مهدي زاده به وجد آمده بودند .
كشتي گیر نیوزيلندي با آنكه پر قدرت نشان مي داد ولي مهارتش در حدي نبود كه بتواند در برابر قهرمان و پهلوان زبده اي همچون مهدي زاده مقاومت كند.
مهدي زاده هر بار از توماس زير يك خم مي گرفت در وسط تشك ضمن خاك كردن حريف چندين پوئن هم از او مي گرفت ولي حريف نيوزيلندي  تنها بدل كارخوبي بود و در شش دقيقه نخست كشتي نزديك  بود مهدي زاده را بخطر اندازد . مهدي زاده در شش دقيقه دوم كشتي صاحب هفت هشت امتياز برتري نسبت به توماس بود كه يكبار ديگر توماس توسط مهدي زاده خاك شد در وسط تشك مهدي زاده پايش را در سگك حريف فرو برد فشار بقدري زياد بود كه كشتي گير نيوز يلندي از ترس ضربه فني شدن ناگهان غلتيد و با همين حركت مهدي زاده بدون آنكه قادر باشد مقاومت كند ضربه فني شد، آه  از  نهاد خود او و ساير قهرمانان و استاد بلور بر آمد مهدي زاده در دور دوم به تلافي اين شكست نا باورانه ( هانس آنتونسون ) سوئدي را با امتياز شكست داد و در دور سوم در يك كشتي بسيار عالي و حساب شده با (حسن كنگور ) قهرمان المپيك و معروف تركيه كه حريف با تجربه اي بود و يكي از اميد هاي اصلي تيم تركيه به شمار مي رفت كشتي را مساوي نمود، در واقع مهدي زاده تازه كار، قهرمان المپيك را با اين مساوي متوقف كرد. در كشتي هاي بعد كنكور با غلبه بر حريفاني همچون ( پروادن گار جيف ) از بلغارستان و ( ادوارد ديويت ) از امريكا و حريفان ديگر برنده مدال طلاي المپيك در وزن ششم شد.
شايد جالب توجه باشد كه بگوييم ( آنتونسون ) سوئدي كه در دور دوم مغلوب مهدي زاده شده بود مدال برنز المپيك را برد ، اما مهدي زاده بعد از مساوي با كنكور با هفت نمره منفي از جدول        مسابقات خارج    شد.
همه مي دانند كه منصور مهدي زاده با تمرين هاي سخت و مداوم و با سخت كوشي بسيار توانست به اوج افتخار برسد،‌قدرت عجيب ولايزال او ، با تجربياتي كه روز به روز وسيع ترمي شد به وي اين امكان را مي داد كه بتواند كشتي گير با ارزش و حساب شده اي باشد.
او علاوه بر نيرو و قدرتي كه در عضلات گره خورده خويش دارد، بسيار مودب و مهربان است. روحيه عالي دارد . كمتر عصباني مي شود و هميشه سعي دارد كه كسي از او نرنجد، بسيار متواضع و فروتن است. از موفقيت هايي كه به دست آورده و باعث سرشناسي و محبوبيت او شده است سوء استفاده نمي كند و هيچگاه آنها را به رخ ديگران نمي كشد. همه اينها نشان آن است كه او قدرت و تسلط روحي بزرگي دارد.
او اگر در المپيك رم با بدشانسي مواجه نمي شد يكي از اميد هاي مسلم المپيك براي دريافت مدال بود.
قلب رئوف و احساسات بي رياي منصور مهدي زاده دوستان بسياري را در اطراف او جمع كرده است .
بعد از المپيك رم ديري نپاييد كه او توانست با همت وسعي و كوشش بسيار در مسابقات جهاني 1961 يوكوهاماي (ژاپن ) مدال طلاي وزن ششم را بدست بياورد و بركرسي افتخار قرارگيرد. اين آرزويي بود كه سالها دردل او وجود داشت و بالاخره توانست با تلاش فراوان به هدفش برسد.
در يوكوهاما حسن كنگور به وزن هفتم رفت و باغلامرضا تختي كشتي را مساوي كرد. در عوض اسماعيل اوغان كشتي گير سرشناس وقهرمان جهان از وزن پنجم به وزن ششم صعود كرد وموي دماغ مهدي زاده در فينال شد ولي مهدي زاده با درايت و كمك استاد بلور در ثانيه هاي آخر كشتي اوغان را خاك كرد و توانست او را شكست دهد و به مدال طلا برسد.
مهدي زاده درمورد استاد بلور مربي فهيم تيم ملي مي گويد: متشكرم استاد بلور، توتاج طلا بر سر من گذاشتي. مهدي زاده نسبت به استاد بلور قلبا و صميمانه عشق مي ورزيد و معتقد بود كه بلور ازهمه چيز اطلاع دارد، فوت و فن كار را خوب مي‌داند، با كشتي گيران چنان رفتاري كرده است كه همه او را مي پرستند و استاديش را نه تنها مسلم مي‌دانند بلكه به او ايمان دارند.   
بعد از آنكه تيم كشتي ايران در مسابقات جهاني 1961 به مقام اول نائل آمد و تيم كشتي ايران با بدست آوردن 5 مدال طلا يك مدال نقره و يك مدال برنز و يك مقام پنجم در وزن هشتم، درمورد استاد بلور گفت: نه من و نه بقيه قهرمانان هيچ كدام بدون استاد بلور هيچ نمي شديم . افتخارات ما، مدالها ونشانها و كاپ ها و خلاصه هر چه داريم از استاد بلور است.
بلور بود كه شب و روز زحمت كشيد، يك عمر جديت به خرج داد، با ناملايمات دست و پنجه نرم كرد تا بالاخره توانست تيم كشتي ايران را به مقامي كه واقعا استحقاقش بود برساند، من هرگز زحمات پر قيمت و ارجمند استاد بلور را فراموش نمي كنم و هميشه نام او را با عزت و افتخار بر زبان مي آورم.

M%20mehdizade1

منصور مهدي زاده در  دوران تحصيل در دبيرستان حكيم نظامي تهران به تمرين كشتي پرداخت ودرسال1334 قهرمان آموزشگاههاي ايران شد، آنگاه در مسابقات باشگاههاي تهران اول شد در طي سالهاي 1337، 38، 39 ، در وزن ششم ( 79 كيلوگرم ) به مقام قهرماني ايران رسيد.

M%20mehdizade2

مهدي زاده  از سال 1339 به عضويت تيم ملي در آمد و براي انجام چند مسابقه به تركيه و بلغارستان اعزام شد كه نتايج خوبي گرفت. پس از كناره گيري نبي سروري ، مهدي زاده در سال 1960 بعنوان فرد منتخب تيم ملي در وزن 79 كيلوگرم (ششم) براي اولين بار در بازيهاي المپيك 1960 شركت كرد و در عين شايستگي بي مدال ماند.

M%20mehdizade3

تيم كشتي ايران جهت عزيمت به المپيك 1960 رم ايستاده از راست بچپ يعقوبعلي شوروزي، غلامرضا تختي، منصور مهديزاده، امامعلي حبيبي و امير حميدي ( داوربين المللي ) .
نشسته از راست : مصطفي تاجيك، محمد خادم ازغدي، مهدي يعقوبي و محمد ابراهيم سيف پور.

M%20mehdizade4

منصور مهديزاده دارنده مدال طلاي وزن ششم مسابقات جهاني سال 1961 يوكوهاما ( ژاپن )

M%20mehdizade5

سكوي وزن ششم مسابقات جهاني سال 1961 يوكوهاما (ژاپن)
1- منصور مهديزاده از ايران مدال طلا
2-  گزاهولوسي از مجارستان مدال نقره
3- هانس آنتونسون از سوئد مدال برنز

 


M%20mehdizade6

قهرمان تيم كشتي آزاد ايران ايستاده از راست بچپ عبارتنداز :
منصور مهدي زاده – مصطفي تاجيك – حسين نوري – غلامرضا تختي – خيرالله اميري – توفيق جهانبخت و امامعلي حبيبي نشسته از راست بچپ عبارتند از :
غلام زندي – محمد ابراهيم سيف پور – استاد حبيب الله بلور – جباربايرام جهاني- محمد خادم ازغدي و محمدعلي خجسته پور

 

افراد آنلاین

ما 514 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود اعضا

آمار بازید وب سایت

7692630
امروزامروز1179
دیروزدیروز5109
این هفتهاین هفته27350
این ماهاین ماه29524

ورود کاربران